IWC - IW5102-11
IW5102-11 Portugieser Hand-Wound Eight Days "150 Years" Red Gold / White
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5102-11 (aka: IW5102-11) |
| Name: | IW5102-11 Portugieser Hand-Wound Eight Days "150 Years" Red Gold / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Hand-Wound Eight Days reference IW510211 is a limited edition of 250 pieces introduced in 2018 in celebration of IWC's 150th anniversary. It features a red gold case and a white lacquered dial.