IWC - IW5153-01
IW5153-01 Portugieser Hand-Wound Monopusher Laureus
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5153-01 (aka: IW5153-01) |
| Name: | IW5153-01 Portugieser Hand-Wound Monopusher Laureus |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Hand-Wound Monopusher Laureus Sport for Good reference IW5153-01 is a limited edition of 500 pieces created to benefit the Laureus Sport for Good foundation in 2020. Inside its 46mm stainless steel case ticks the caliber 59360, a hand-wound movement with monopusher chronograph previously exclusive to the Portofino collection. The closed case back features an engraving by the 15-year-old Yi Xin, who takes part in the "Special Olympics China".