IWC - IW5444-04
IW5444-04 Portugieser Regulateur White Gold
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5444-04 (aka: IW5444-04) |
| Name: | IW5444-04 Portugieser Regulateur White Gold |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.10 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portugieser Regulateur was introduced in 2006. The Regulateur is a tribute to the traditional watchmaker's art. It features the IWC-manufactured hand-wound mechanical movement 98245. The hours and the seconds are arranged decentrally, but the minutes can be read on the main dial. This reference, the IW5444-04, features a white gold case with an ardoise colored dial.