IWC - IW5446-03
IW5446-03 Portugieser Regulateur Tourbillon White Gold / Ardoise
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5446-03 (aka: IW5446-03) |
| Name: | IW5446-03 Portugieser Regulateur Tourbillon White Gold / Ardoise |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Regulateur Tourbillon reference IW5446-03 is a limited edition of 100 pieces introduced in 2008. It features a White Gold case of 44.00mm, which houses the hand-wound caliber 98845.