IWC - IW5454-07
IW5454-07 Portuguese Hand-Wound Black
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5454-07 (aka: IW5454-07) |
| Name: | IW5454-07 Portuguese Hand-Wound Black |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Superb craftsmanship for connoisseurs: the Portuguese Hand-Wound. Like the watch that founded the family, it features a pocket watch movement and arched-edge front glass. Another characteristic feature is the simple dial with its railway track-style chapter ring, feuille hands and Arabic numerals. A distinctive, eye-catching feature in the totalizer is the signal red “60”. This reference, the IW5454-06, features a stainless steel case with a black dial.