IWC - IW5454-09
IW5454-09 Portuguese Hand-Wound Rose Gold Boutique Edition
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5454-09 (aka: IW5454-09) |
| Name: | IW5454-09 Portuguese Hand-Wound Rose Gold Boutique Edition |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portuguese / Portugieser Hand-Wound ref. IW5454-09 is a limited edition of 1000 pieces introduced in 2012. It was only available at IWC boutiques.