IWC - IW5458-01
IW5458-01 Portugieser Hand-Wound Tourbillon Armor Gold / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5458-01 (aka: IW5458-01) |
| Name: | IW5458-01 Portugieser Hand-Wound Tourbillon Armor Gold / Silver |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Armor Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Hand-Wound Tourbillon reference IW5458-01 was introduced in 2021. This watch sports a Armor Gold case of 42.40mm, which houses the new hand-wound caliber 81905. The dial is Silver.