IWC - IW5459-01
IW5459-01 Portugieser Hand-Wound Tourbillon Day & Night Armor Gold / Black
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5459-01 (aka: IW5459-01) |
| Name: | IW5459-01 Portugieser Hand-Wound Tourbillon Day & Night Armor Gold / Black |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Armor Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Hand-Wound Tourbillon Day & Night IW5459-01 debuted in {RELEASE_YEAR]. This watch pairs the hacking tourbillon of the caliber 81905 with a spherical day & night indicator. For reference IW5459-01, the case is [MATERIAL] and the dial is Black.