IWC - IW3231-07
IW3231-07 Vintage Aquatimer Automatic 1967 Rose Gold / Sincere
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Vintage Collection |
| Reference: | IW3231-07 (aka: IW3231-07) |
| Name: | IW3231-07 Vintage Aquatimer Automatic 1967 Rose Gold / Sincere |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
In 2008 IWC introduced its Vintage Collection, in celebration of the company's 140 year anniversary. Part of this collection was the Vintage Aquatimer 1967, with a design inspired by the original twin-crown 1967 Aquatimer. Reference IW3231-07 is a limited edition of 20 pieces exclusive to Sincere jewelers.