IWC - IW3231-10
IW3231-10 Vintage Aquatimer Automatic 1967 White Gold / White
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Vintage Collection |
| Reference: | IW3231-10 (aka: IW3231-10) |
| Name: | IW3231-10 Vintage Aquatimer Automatic 1967 White Gold / White |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
In 2008 IWC introduced its Vintage Collection, in celebration of the company's 140 year anniversary. Part of this collection was the Vintage Aquatimer 1967, with a design inspired by the original twin-crown 1967 Aquatimer. Reference IW3231-10 is a limited edition of 30 pieces. It features a white gold case and a white dial.