IWC - IW3233-04
IW3233-04 Vintage Ingenieur Automatic 1955 White Gold / Ardoise
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Vintage Collection |
| Reference: | IW3233-04 (aka: IW3233-04) |
| Name: | IW3233-04 Vintage Ingenieur Automatic 1955 White Gold / Ardoise |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
In 2008 IWC introduced its Vintage Collection, in celebration of the company's 140 year anniversary. Part of this collection was the Vintage Ingenieur 1955, with a design inspired by the original 1955 Ingenieur 666. Reference IW3233-041 has a white gold case and an ardoise dial.