IWC - IW3233-08
IW3233-08 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Rose Gold / Black
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Vintage Collection |
| Reference: | IW3233-08 (aka: IW3233-08) |
| Name: | IW3233-08 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Rose Gold / Black |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
In 2008 IWC introduced its Vintage Collection, in celebration of the company's 140 year anniversary. Part of this collection was the Vintage Ingenieur 1955, with a design inspired by the original 1955 Ingenieur 666. Reference IW3233-08 has a rose gold case and a black dial.