IWC - IW3233-09
IW3233-09 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Stainless Steel / Italy
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Vintage Collection |
| Reference: | IW3233-09 (aka: IW3233-09) |
| Name: | IW3233-09 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Stainless Steel / Italy |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
In 2008 IWC introduced its Vintage Collection, in celebration of the company's 140 year anniversary. Part of this collection was the Vintage Ingenieur 1955, with a design inspired by the original 1955 Ingenieur 666. Reference IW3233-09 is a limited edition of 150 pieces created for the Italian market. It features a stainless steel case and ivory dial.