IWC - IW3233-11
IW3233-11 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Stainless Steel Boutique Edition
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Vintage Collection |
| Reference: | IW3233-11 (aka: IW3233-11) |
| Name: | IW3233-11 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Stainless Steel Boutique Edition |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
In 2008 IWC introduced its Vintage Collection, in celebration of the company's 140 year anniversary. Part of this collection was the Vintage Ingenieur 1955, with a design inspired by the original 1955 Ingenieur 666. Reference IW3233-11 has a stainless steel case and a brown dial. This limited edition of 500 pieces was available exclusively through IWC boutiques.