IWC - IW3233-12
IW3233-12 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Rose Gold Boutique Edition
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Vintage Collection |
| Reference: | IW3233-12 (aka: IW3233-12) |
| Name: | IW3233-12 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Rose Gold Boutique Edition |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
In 2008 IWC introduced its Vintage Collection, in celebration of the company's 140 year anniversary. Part of this collection was the Vintage Ingenieur 1955, with a design inspired by the original 1955 Ingenieur 666. Reference IW3233-12 was created in 2012 as a limited edition of 500 pieces that was available exclusively through IWC's own boutiques.