IWC - IW3233-13
IW3233-13 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Rose Gold Hong Kong
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Vintage Collection |
| Reference: | IW3233-13 (aka: IW3233-13) |
| Name: | IW3233-13 Vintage Ingenieur Automatic 1955 Rose Gold Hong Kong |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 188 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
In 2008 IWC introduced its Vintage Collection, in celebration of the company's 140 year anniversary. Part of this collection was the Vintage Ingenieur 1955, with a design inspired by the original 1955 Ingenieur 666. Reference IW3233-13 was created for the third anniversary of the IWC Hong Kong boutique as a limited edition of 188 pieces.