Jaeger-LeCoultre - 1908170
1908170 AMVOX1
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | AMVOX |
| Reference: | 1908170 (aka: 1908170) |
| Name: | 1908170 AMVOX1 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
First model of the Jaeger-LeCoultre / Aston Martin collaboration. Fitted with Memovox caliber 918 with the emblematic alarm complication. The present model has a stainless steel bracelet, while the 1908470 has a leather strap.