Jaeger-LeCoultre - 1908470
1908470 AMVOX1
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | AMVOX |
| Reference: | 1908470 (aka: 1908470) |
| Name: | 1908470 AMVOX1 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
First of the AMVOX series - the name of this collection was in fact based on this model - a contraction of AM for Aston Martin and VOX for Memovox. One crown operates the time-setting, one the alarm, while the third one is for the inner rotating bezel.