Jaeger-LeCoultre - 191T440
191T440 AMVOX1
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | AMVOX |
| Reference: | 191T440 (aka: 191T440) |
| Name: | 191T440 AMVOX1 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Limited edition of 500 pieces of the AMVOX1, inspired by the livery of the GT1 Class Aston Martin DB9R.