Jaeger-LeCoultre - 192T440
192T440 AMVOX2 Chronograph
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | AMVOX |
| Reference: | 192T440 (aka: 192T440) |
| Name: | 192T440 AMVOX2 Chronograph |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 750 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Original version of the 'Vertical Trigger' AMVOX 2.