Jaeger-LeCoultre - 193C450
193C450 AMVOX3 Tourbillon GMT
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | AMVOX |
| Reference: | 193C450 (aka: 193C450) |
| Name: | 193C450 AMVOX3 Tourbillon GMT |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The first round ceramic case manufactured by Jaeger-LeCoultre, this timepiece combines high resistance with stability. Its automatic movement with a tourbillon proclaims its high watchmaking lineage. Series limited to 300 watches.