Jaeger-LeCoultre - 193J471
193J471 AMVOX5 World Chronograph
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | AMVOX |
| Reference: | 193J471 (aka: 193J471) |
| Name: | 193J471 AMVOX5 World Chronograph |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The collaboration of Aston Martin and Jaeger-LeCoultre began back in 2005 with the launch of the AMVOX1. The AMVOX 5 was released some 5 years later and features a chronograph with world time functions powered by caliber 752, housed in a 44mm case of ceramic and titanium. The caseback is engraved with the logo of the magnificent V12 Vantage.