Jaeger-LeCoultre - 194T470
194T470 AMVOX7 Chronograph
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | AMVOX |
| Reference: | 194T470 (aka: 194T470) |
| Name: | 194T470 AMVOX7 Chronograph |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
It is safe to say that the AMVOX 7 is a re-evalued version of the innovative AMVOX2 Chronograph. It uses the same 'Vertical Trigger' chronograph mechanism, though the movement is now fitted with a power reserve indicator. The case is slightly larger and got a subtle update in terms of design - most notable in the shape of the lugs. Reference 194T470 is all titanium.