Jaeger-LeCoultre - 1972472
1972472 AMVOX2 Chronograph
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | AMVOX |
| Reference: | 1972472 (aka: 1972472) |
| Name: | 1972472 AMVOX2 Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Drawing inspiration from the power and aesthetics of Aston Martin cars, this new version of the AMVOX2 Chronograph has a more generously proportioned case in titanium and pink gold. The patented Jaeger-leCoultre vertical-trigger chronograph system โ the only one of its kind โ is an ingenious mechanism that makes it possible to activate functions simply by pressing the sapphire watch glass, for use that is as simple as it is intuitive.