Jaeger-LeCoultre - 410257J
410257J Master Control Memovox Timer Pink Gold / Black
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Master Control |
| Reference: | 410257J (aka: 410257J) |
| Name: | 410257J Master Control Memovox Timer Pink Gold / Black |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jaeger-LeCoultre Master Control Memovox reference 410257J was introduced in 2022. The case, here in Pink Gold, has a diameter of 40.00mm. It houses the self-winding caliber 956AA, an updated take on the 'Memovox' movement with a 45-hour power reserve. The dial is Black.