Jaeger-LeCoultre - 410848J
410848J Master Control Memovox Timer Stainless Steel / Blue / Alligator
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Master Control |
| Reference: | 410848J (aka: 410848J) |
| Name: | 410848J Master Control Memovox Timer Stainless Steel / Blue / Alligator |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jaeger-LeCoultre Master Control Memovox reference 410848J was introduced in 2020 as a limited edition of 250 pieces. The case, here in Stainless Steel, has a diameter of 40.00mm. It houses the self-winding caliber 956AA, an updated take on the 'Memovox' movement with a 45-hour power reserve. The dial is Blue.