Jaeger-LeCoultre - 4148480
4148480 Master Control Calendar Stainless Steel / Blue
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Master Control |
| Reference: | 4148480 (aka: 4148480) |
| Name: | 4148480 Master Control Calendar Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 800 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar 4148480 was introduced in 2022 as a limited edition of 800 pieces. This Master Control has a Stainless Steel case paired with a Blue dial.