Jaeger-LeCoultre - 9082680
9082680 Polaris Perpetual Calendar Pink Gold / Blue
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Polaris |
| Reference: | 9082680 (aka: 9082680) |
| Name: | 9082680 Polaris Perpetual Calendar Pink Gold / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar 9082680 was introduced in 2022. This watch has a Pink Gold case of 42.00mm, water resistant up to 100 meters, which houses caliber 868/AA, a self-winding movement with perpetual calendar and moon phase indication. The dial is Blue.