Jaeger-LeCoultre - Q9078640
Q9078640 Polaris Geographic Stainless Steel / Grey
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Polaris |
| Reference: | Q9078640 (aka: Q9078640) |
| Name: | Q9078640 Polaris Geographic Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Jaeger-LeCoultre Polaris Geographic Q9078640 was introduced in 2024. This watch has a Stainless Steel case of 42.00mm and a grey dial with various finishes, and a black rehaut and sub dials. Power comces from the self-winding caliber 939AA.