Jaeger-LeCoultre - Q908263J
Q908263J Polaris Perpetual Calendar Pink Gold / Green
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Polaris |
| Reference: | Q908263J (aka: Q908263J) |
| Name: | Q908263J Polaris Perpetual Calendar Pink Gold / Green |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar Q908263J was introduced in 2024. This watch has a Pink Gold case of 42.00mm, water resistant up to 100 meters, which houses caliber 868/AA, a self-winding movement with perpetual calendar and moon phase indication. The dial is Green.