Jaeger-LeCoultre - 3912530
3912530 Reverso Tribute Duoface Calendar Pink Gold / Silver
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Reverso |
| Reference: | 3912530 (aka: 3912530) |
| Name: | 3912530 Reverso Tribute Duoface Calendar Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Double Dial |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 29.90 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jaeger-LeCoultre Reverso Duoface Calendar debuted in 2022. This Reverso is powered by caliber 853/AA, a hand-wound movement with full calendar and moonphase on one side, and day & night indicator on the other. For reference 3912530, the reversible case (49.4 x 29.9 mm) is executed in Pink Gold.