Jaeger-LeCoultre - 392242J
392242J Reverso Tribute Duoface Tourbillon Pink Gold / Silver
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Reverso |
| Reference: | 392242J (aka: 392242J) |
| Name: | 392242J Reverso Tribute Duoface Tourbillon Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Double Dial |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Jaeger-LeCoultre Reverso Duoface Tourbillon 392242J debuted in 2023. This Reverso is powered by caliber 847, a hand-wound movement with tourbillon, which can be admired both through the front as well as from the back. The latter also displays a second time zone. For reference 392242J, the reversible case (45.5 x 27.4 mm) is executed in Pink Gold.