Jaeger-LeCoultre - Q39324D1
Q39324D1 Reverso Tribute Monoface Year of the Dragon
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Family: | Reverso |
| Reference: | Q39324D1 (aka: Q39324D1) |
| Name: | Q39324D1 Reverso Tribute Monoface Year of the Dragon |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Double Dial |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2023, the Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Monoface reference Q39324D1 has a Stainless Steel case and a Green enamel dial. Inside ticks the hand-wound caliber 822. The back of the case is engraved with a dragon.