JeanRichard - 60330-11-133-HB20
60330-11-133-HB20 1681 Small Seconds Stainless Steel / Silver / Barenia
| Brand: | JeanRichard |
|---|---|
| Family: | 1681 |
| Reference: | 60330-11-133-HB20 (aka: 60330-11-133-HB20) |
| Name: | 60330-11-133-HB20 1681 Small Seconds Stainless Steel / Silver / Barenia |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The JeanRichard 1681 reference 60330-11-133-HB20 was introduced in 2013. This watch features a stainless steel cushion-shaped case of 44mm, which houses the self-winding caliber JR1090. The silver dial has a sunburst finish and a railroad style minute track. It is fitted with a Barenia calfskin strap with folding buckle.