JeanRichard - 60400-11B401-11A
60400-11B401-11A Aquascope Stainless Steel / Blue
| Brand: | JeanRichard |
|---|---|
| Family: | Aquascope |
| Reference: | 60400-11B401-11A (aka: 60400-11B401-11A) |
| Name: | 60400-11B401-11A Aquascope Stainless Steel / Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The JeanRichard Aquascope 60400-11B401-11A has a cushion-shaped case with parts coated in blue PVD. It features a matching blue dial with vertical brushed finish. This watch is powered by a JeanRichard-branded Sellita movement.