JeanRichard - 60500-11-206-HDE0
60500-11-206-HDE0 Terrascope Stainless Steel / DLC / Grey
| Brand: | JeanRichard |
|---|---|
| Family: | Terrascope |
| Reference: | 60500-11-206-HDE0 (aka: 60500-11-206-HDE0) |
| Name: | 60500-11-206-HDE0 Terrascope Stainless Steel / DLC / Grey |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The JeanRichard Terrascope 60500-11-206-HDE0 has a stainless steel case with DLC-coated bezel. The grey dial features a vertically satin-brushed finish.