JeanRichard - 60500-11-D01-FK7A
60500-11-D01-FK7A Terrascope Stainless Steel / Purple
| Brand: | JeanRichard |
|---|---|
| Family: | Terrascope |
| Reference: | 60500-11-D01-FK7A (aka: 60500-11-D01-FK7A) |
| Name: | 60500-11-D01-FK7A Terrascope Stainless Steel / Purple |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The JeanRichard Terrascope 60500-11-D01-FK7A pairs a purple dial with a white rubber strap. It is powered by a self-winding movement with date.