Junghans - 027/4260
027/4260 Bogner by Junghans Willy Chronoscope Stainless Steel / White
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Junghans 027/4260 is part of the Bogner collection, which was inspired by the CEO of the Bogner fashion brand. It features a stainless steel case and a white dial.