Junghans - 027/3700.00
027/3700.00 Max Bill Hand-Winding Silver Stick
| Brand: | Junghans |
|---|---|
| Family: | Max Bill |
| Reference: | 027/3700.00 (aka: 027/370000) |
| Name: | 027/3700.00 Max Bill Hand-Winding Silver Stick |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As one of the most extraordinary designers of the last century, the architect, painter, sculptor and product designer Max Bill left behind an extensive life’s work, including one of the most fascinating watch collections of recent decades. The present model has a case of 34mm and a hand-wound movement.