Junghans - 027/3702.00
027/3702.00 Max Bill Hand-Winding Black
| Brand: | Junghans |
|---|---|
| Family: | Max Bill |
| Reference: | 027/3702.00 (aka: 027/370200) |
| Name: | 027/3702.00 Max Bill Hand-Winding Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As one of the most extraordinary designers of the last century, the architect, painter, sculptor and product designer Max Bill left behind an extensive life’s work, including one of the most fascinating watch collections of recent decades. The present model has a case of 34mm and a hand-wound movement.