Junghans - 027/4700.00
027/4700.00 Max Bill Automatic Silver
| Brand: | Junghans |
|---|---|
| Family: | Max Bill |
| Reference: | 027/4700.00 (aka: 027/470000) |
| Name: | 027/4700.00 Max Bill Automatic Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As one of the most extraordinary designers of the last century, the architect, painter, sculptor and product designer Max Bill left behind an extensive life’s work, including one of the most fascinating watch collections of recent decades. The present Junghans Max Bill Automatic has a case of 38mm housing the automatic caliber J800.1 (ETA 2824-2) movement.