Junghans - 027/7800.00
027/7800.00 Max Bill Chronoscope PVD
| Brand: | Junghans |
|---|---|
| Family: | Max Bill |
| Reference: | 027/7800.00 (aka: 027/780000) |
| Name: | 027/7800.00 Max Bill Chronoscope PVD |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As one of the most extraordinary designers of the last century, the architect, painter, sculptor and product designer Max Bill left behind an extensive life’s work, including one of the most fascinating watch collections of recent decades. The present Junghans Max Bill Chronoscope has a 40mm case housing the automatic J880.2 (ETA / Valjoux 7750) chronograph movement.