Junghans - 041/4463.44
041/4463.44 Max Bill Quartz Silver Stick Bracelet
| Brand: | Junghans |
|---|---|
| Family: | Max Bill |
| Reference: | 041/4463.44 (aka: 041/446344) |
| Name: | 041/4463.44 Max Bill Quartz Silver Stick Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As one of the most extraordinary designers of the last century, the architect, painter, sculptor and product designer Max Bill left behind an extensive life’s work, including one of the most fascinating watch collections of recent decades. The present model has a stainless steel case with a diameter of 38mm with a height of 7.9mm. Is is powered by the quartz caliber J645.33 movement.