Kikuchi Nakagawa - MUR-001
MUR-001 Murakumo Stainless Steel / Black
| Brand: | Kikuchi Nakagawa |
|---|---|
| Family: | Murakumo |
| Reference: | MUR-001 (aka: MUR-001) |
| Name: | MUR-001 Murakumo Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Diameter: | 36.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Kikuchi Nakagawa Murakumo is a gentlemen's wristwatch inspired by watches of the 1930's. The case, in Stainless Steel and made by Matsuura Seisakusho, measures 36.80mm across. It houses a self-winding movement (caliber KN001) sourced from Vaucher. In this version, the dial (made by Comblémine SA) is Black. The signature spade hands are made by YUKI Precision Co., Ltd.