Kobold - KN 230854
KN 230854 Lynx Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lynx is a watch of classic proportions and styling. Its 36mm case is the ideal size for men who prefer to wear traditional sized watches. The hand-polished cushion-shaped case harmonizes perfectly with the minimalist dial and hands. Who needs a date aperture these days?