Kobold - KD 030779
KD 030779 Soarway Chronograph Red Gold / White
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A moderately sized chronograph for guys who don’t want a huge wristwatch on their wrists. The Soarway Chronograph Mid-Size is for men (or women) who prefer a slightly smaller watch. It's one of our most exclusive timepieces and we're mighty proud of such features as the slim, automatic-winding chronograph movement, the genuine white dial and the solid 18k gold case.