Kobold - KD 212441
KD 212441 Soarway Diver Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Soarway Diver celebrates Kobold's U.S. heritage. Its tried-and-tested Soarway case is Made in USA and packed with features. It is rated to a water-resistance of 500 meters. As Kobold's entry level watch, the Soarway Diver is priced extremely competitively.