Kobold - KD 719121
KD 719121 Soarway GMT Stainless Steel / Blue
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
If you spend a lot of time between time zones, the Soarway GMT is the watch for you. It indicates the time at home via an independent hour hand and a 24-hour scale printed on the dial. Its outsized proportions don’t add to its jet-setting ability, its just looks cool. Form does follow function, because if you’re traveling a lot, you probably tend to dress casually. So let the Soarway GMT make the statement. The U.S.-made 46.0mm stainless steel case with its iconic SuperLuminova dot makes the Soarway GMT an icon in its own right. Yearly production limited to 100 pieces.