Kobold - KD 832121-C
KD 832121-C Soarway Large Diver Stainless Steel / Black
| Brand: | Kobold |
|---|---|
| Family: | Soarway |
| Reference: | KD 832121-C (aka: KD 832121-C) |
| Name: | KD 832121-C Soarway Large Diver Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.85 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
It took diver and conservationist Philippe Cousteau to come up with the Large Soarway Diver. It's a watch of massive proportions, housed inside the 45 mm version of the Soarway case. Waterproof to 500 meters (1650 ft.), the Large Soarway Diver will withstand pressures long after its wearer is flatter than a stamp. Its retro design is a throwback to the times when Philippe's legendary grandfather, Jacques Cousteau, led the first expeditions to the bottom of the world's oceans.