Kollokium - K,P–n°01-001
K,P–n°01-001 Projekt 01 Friends & Family
| Brand: | Kollokium |
|---|---|
| Family: | Projekt 01 |
| Reference: | K,P–n°01-001 (aka: K,P–n°01-001) |
| Name: | K,P–n°01-001 Projekt 01 Friends & Family |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Kollokium Projekt 01 K,P–n°01-001 is the inaugural watch of the Kollokium watch brand. This limited edition of 99 pieces was exclusively offered to friends & family. The watch has a die-cast 316L steel case (no CNC machining) with two-part construction and valve-shaped crown. The matte black dial is set with 468 hand-applied and hand-painted cylindrical markers (in 6 different heights and diameter) with orange emission Super-LumiNova. This watch is powered by a self-winding movement by La Joux-Perret.